Ajankohtaista

Tulosta

Tätä on odotettu - Vuosi 2018 alkaa suositulla Näppärikurssilla!

"Mull´on hyvä hevonen, sillä on kuin siivet..." Pelimannihengessä kutsumme kaikki mukaan soittamaan ja laulamaan!

Näppärit valtaavat suomea eikä turhaan, sillä Mauno Järvelän kehittämän näppäripedagogiikan taustafilosofiana on se, että jokainen pääsee mukaan soittamaan ja laulamaan omalla taitotasollaan - taitavia soittajia unohtamatta! Lopputulos onkin sekä esiintyjille että kuulijoille ainutlaatuinen elämys!

3-päiväisen viikonloppukurssin hinta on 45€ ja kurssi päättyy sunnuntaina upeaan loppukonserttiin.

Soittimet: Kurssilla oppia saavat viulistit, tämmääjät (pianistit ja harmoonin soittajat), basistit, sellistit, altistit, haitaristit, kitaristit, kanteleen soittajat, harpistit, puhallinsoittajat sekä laulajat.

Opetus on ryhmäopetusta ja se tapahtuu sekä tasoryhmissä että yhteisharjoituksina. Opettajina toimivat Kaustisen mahtavat näppäriopettajat!

Ilmoittaudu ajoissa, jotta voit varmistaa paikkasi kurssilla. Kutsu mukaan myös ystävät ja perheenjäsenet!

Ilmoittautuminen: Musiikkikoulu KUMOn etusivulla

Paikka ja aika: JAMK, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Pitkäkatu 18-22, perjantai-sunnuntai 12-14.1.2018

Näppärikonsertti: Hannikaissalissa 14.1.2018 klo 14.00 (konserttimainos on tulossa myöhemmin!)

Tarkempi kurssiohjelma päivitetään lähempänä ajankohtana tälle sivulle!

Kurssi toteutetaan yhteistyössä Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja Musiikkikoulu KUMOn kanssa ja sen järjestelyistä vastaa työryhmä Riikka Karvonen & Riitta Koski-Helfenstein. Jyväskylän kansalaisopiston musiikkikoulu tukee oppilaitaan kurssimaksuissa. Erityisoppilaiden mahdollisuutta osallistua kurssille tukee Keski-Suomen kulttuurirahasto.

Lisätietoja kurssista: napparikurssi(at)musiikkikoulukumo.fi  & p. 050 535 7573